VýzkumVýzkum navazuje na projekty „Dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě I a II“, které byly řešeny v letech 2004-2005. Řešitelem těchto projektů bylo České vysoké učení technické v Praze, Fakulta elektrotechnická, výzkum byl však realizován ve spolupráci s odborem archivní správy MV (nyní odbor archivní správy a spisové služby MV). Z hlediska delší časové perspektivy výzkum navazuje rovněž na výsledky grantového úkolu č. RN 200120022005 s názvem „Příprava podkladů pro vznik státního pracoviště pro dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě s celostátní působností“, jehož řešitelem byl tehdejší odbor archivní správy MV. Závěry tohoto grantového úkolu byly obhájeny před odbornou komisí Ministerstva vnitra 7. března 2003.
Z poznatků z výše uvedených výzkumů vychází usnesení vlády č. 11 ze dne 7. ledna 2004, k dlouhodobému uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě a č. 500 ze dne 10. května 2006, o Národním plánu zavedení elektronického zadávání veřejných zakázek pro období let 2006 až 2010. Na základě těchto usnesení vznikne Národní digitální archiv s celostátní působností při Národním archivu v Praze. Archiv bude ukládat archiválie vznikající jako produkty elektronického úřadování (e-government) ve veřejné správě a samosprávě, ale i v soukromém sektoru. V tomto ohledu má realizace předmětného vládního usnesení prvořadý celospolečenský význam.
Výzkumný úkol úzce souvisí s realizací výše zmíněného usnesení vlády ČR. Cílem je zpracování studie zaměřené na rozpracování problémů ukládání jednotlivých typů digitálních dokumentů textové i netextové povahy, testování nově vzniklých formátů pro dlouhodobé uložení digitálních záznamů, průzkum aktuálního stavu standardizace na mezinárodní úrovni a mapování obecné problematiky metadat v digitálních archivech, poznatky z oblasti odstínění magnetického pole v kontextu dlouhodobého ukládání dokumentů v digitální podobě a získání praktických poznatků z chodu digitálních archivů v zahraničí. Projekt předpokládá řešení dílčích úkolů prostřednictvím spolupracujících specializovaných institucí a jednotlivých odborníků (České vysoké učení technické, Fakulta elektrotechnická, Národní archiv) v kombinaci s konkrétním výzkumem zaměřeným na získání poznatků z otevřených zdrojů. Významnou součástí výzkumu bude spolupráce s výzkumnými pracovišti v zahraničí, které by mělo přinést především praktické zkušenosti z provozu digitálního archivu.
Vzhledem k prudkému a neukončenému stavu poznání dané problematiky je nutné průběžně zpracovávat velké množství poznatků v dané oblasti. V kontextu studie jde o poznatky z let 2006-2007, resp. 2008. Tyto poznatky budou využity při realizaci vládních usnesení č. 11 ze dne 7. ledna 2004 a č. 500 ze dne 10. května 2006, tj. při výstavbě Národního digitálního archivu při Národním archivu v Praze. Výsledky výzkumu budou rovněž využity při tvorbě mezinárodních metadatových standardů, na kterých se v rámci mezinárodních organizací podílejí i české archivy (Fórum DLM). Vybrané závěry budou publikovány v rezortních i mimorezortních periodikách a prezentovány na rezortních školeních, kurzech, setkáních specialistů na národní i mezinárodní úrovni.
bleskové zpravodajství RSS
vyhledávání
home
zpět
top
podatelna